News
Wycieczki uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Chotczy w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”
21.12.2023
W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” ,którego przedmiotem było wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Chotczy uczestniczyli w trzech wycieczkach.
1. Wycieczka w Bieszczady w dn. 8 – 10 maja 2023 roku
KAŻDY MA SWÓJ EVEREST
Takim sformułowaniem podsumowujemy wycieczkę w Bieszczady w dn. 8 – 10 maja. Dla jednych Everestem było przetrwanie 3 dni bez mamy i własnego łóżka, dla innych – zdobycie Połoniny Wetlińskiej, a jeszcze dla innych – jazda podniebną kolejką gondolową. Uczestnicy wycieczki (uczniowie klas: VIII,VII,VI, IV) pod opieką wychowawczyń: A. Pietruszki, E. Bieniek, A. Skwiry i K. Kościołek doświadczyli wielu wrażeń i poszerzyli swoje horyzonty w różnych dziedzinach.
Pierwszego dnia wycieczki piękny zespół pałacowo – parkowy w Łańcucie przeniósł nas w świat dawnej magnaterii polskiej. Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim pozwolił spojrzeć na świat z innej, nawodnej perspektywy. To samo jezioro oglądaliśmy wieczorem z wysokości największej zapory wodnej w Polsce.
Kolejny dzień, to kolejne doznania – dla wielu Połonina Wetlińska była pierwszym w życiu większym wzniesieniem, które zdobyli. Trud wspinaczki zrekompensowały cudowne widoki i satysfakcja osiągnięcia celu. Tego dnia liczniki kroków wskazywały ponad 22 tys… Mogliśmy obserwować bieszczadzkie żubry oraz ogród biblijny w Myczkowcach. Dzień zakończyła pełna emocji wycieczka kolejką gondolową, wznosząca się 75 m. ponad zaporą solińską.
Trzeci, ostatni dzień wyjazdu spędziliśmy zwiedzając przepiękny Przemyśl z jego fortami, starym miastem i oryginalnym dworcem kolejowym. Pogoda cudownie podkreślała oryginalną, wzniesioną na wzgórzach zabudowę miasta. Na koniec perełka – dosłownie: bazylika ojców benedyktynów w Leżajsku to perła baroku, a wspaniałe organy stanowią zabytek unikatowy w skali europejskiej. Wspaniałe utwory muzyki organowej w otoczeniu przepychu barokowego wnętrza kościoła pozwoliły na prawdziwe duchowe uniesienia. Trzy dni wycisnęliśmy jak cytrynę, angażując się w poznawanie Polski, ale też siebie samych i siebie nawzajem. To był wspaniały czas, który na długo z nami pozostanie.
Wycieczka została dofinansowana w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z ministerstwa (15 tys. zł), finansowemu wkładowi uzyskanemu od organu prowadzącego (Gminy Chotcza) oraz wpłatom rodziców, 40 uczestników wyjechało na 3- dniową wycieczkę, pogłębiając wiedzę na temat historii Polski.
2. Wycieczka do Lublina - 7 czerwca 2023 roku
7 czerwca 2023 r uczniowie klas 1-4 wybrali się na jednodniową wycieczkę do Lublina. Wycieczka została dofinansowana w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanego z ministerstwa (5tys. zł.) oraz wpłatom rodziców na wycieczkę wyjechało 45 uczniów. Program wycieczki obejmował dwa kluczowe miejsca: Muzeum Historii Miasta Lublin i Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie. Niewątpliwie wyjątkowym przeżyciem artystycznym był spektakl teatralny pt. „Kot w butach” w Teatrze Muzycznym. Żywa lekcja historii, przyrody czy języka polskiego to nie tylko najskuteczniejszy sposób poznawania świata, ale również poszerzania horyzontów, kształcenia kultury i wrażliwości estetycznej.
3. Wycieczka do Ćmielowa i Kielc - 10 października 2023 roku
Wycieczka klas V-VIII do Ćmielowa i Kielc
Żeby poznać Polskę nie trzeba wcale jechać setek kilometrów. Okazuje się, że całkiem niedaleko można znaleźć prawdziwe perełki turystyczne.
Ćmielów od wieków słynie z wyrobu porcelany. Uczestnicy wycieczki mogli poznać proces ręcznego wytwarzania kruchych przedmiotów z materiału kiedyś bardziej porządnego od złota – zresztą dzięki poszukiwaniu tego cennego metalu wynaleziono miśnieńską porcelanę. Dzięki warsztatom w Żywym Muzeum Porcelany można zaobserwować, jak miękka glinka nabiera kształtów, barw, wzorów, aż zmienia się w delikatną, dźwięcząca, kruchą porcelanę. Sami uczniowie także ulepili swoją własną porcelanową różę, którą zabrali do domów, by wypiec ją w piekarnikach I zachować jako wartościową pamiątkę. Odwiedzili też ćmielowski rynek z przepiękną fontanną w kształcie oczywiście porcelanowej zastawy.
Drugi punkt programu to Kielce I interaktywna wystawa w Centrum Energetycznym, gdzie można było doświadczalnie poznać działanie takich maszyn, jak śruba wodna, maszyna parowa czy świder węglowy. Wielką frajdą były tez eksperymenty z prądem I strumieniem powietrza, którym należało wrzucić piłkę do kosza.
To już kolejna wycieczka z programu Poznaj Polskę, która nie tylko pozwoliła miło spędzić czas, ale też poszerzyła wiedzę uczniów oraz ich umiejętności manualne I praktyczne. Była to prawdziwa nauka przez zabawę.